Frie Samarbejder med Danmarks Pædagogiske Universitet

Frie har indgået kontrakt med DPU Institut for uddannelse og pædagogik om forskningsprojektet: ”ALLE MED!” Det skal sikre bedre fysiske rammer og nytænkning afpædagogikken. Projektet skal give Frie et kvalificeret grundlag for at deltage i debatten om udviklingen af daginstitutionsområdet.

Til foråret skal Frie Børnehave genopføre en eksisterende daginstitution og der forventes bygget nye. Denne unikke mulighed vil vi bruge som platform for et forskningsprojekt om børns opvækst og leg og hvordan den understøttes af de fysiske rammer. Målet er at styrke både det pædagogiske arbejde om børnenes egne leg og de vokseninitierede aktiviter.

Hypotesen er at interventionen og nybyggeriet vil styrke det pædagogiske arbejde i institutionerne, og at det både vil vise sig i arten og kvaliteten af de voksen-initierede aktiviteter samt i børnenes indbyrdes leg. Det er Ditte Winther Lindquist, som forsker i udviklingspsykologi og børns leg og læring, som er projektansvarlig for Danmarks Pædagogiske Universitet. Projektet skal følges af en fokusgruppe, bestående af institutonsledere som skal sørge for nye idéer og faglige indspark.Yderligere information kan fås ved henvendelse til Ebbe Søgaard, ebbe@frie.dk.

Skrevet d. 19. december 2011

« Se alle nyheder